Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Łobez zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, gdy po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest czynnikiem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Że moglibyśmy obejść się bez kawy. Dopiero… po co?

Palarnia Kawy Kołobrzeg

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Naszych stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wprowadziła „na salony”, bo podejmowała się nią tylko bogata elita kraju. Równocześnie większość osób myślała ją zbyt bardzo szkodliwą. Z czasem jednak kawa stała się częstsza i wydawała swój elitarny charakter, na co spośród pewnością miały wpływ pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy poruszały się prostym do przewidzenia torem – dostęp do niej był coraz łatwiejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, a poprzez ostatnie spożycie kawy coraz wyższe. Zmiany z oczywistych powodów stanęły w poziomie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w okresie drugiego światowego konfliktu być się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back wystąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na stałe wprowadziło w nawyk prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najlepsze cechy były szmuglowane i sprzedawane spod lady lub brane w Pewexie, istniały i pewną spośród najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we nowoczesnej Polsce

W tokach tych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście istnieją gatunki kawy kilka lub dużo doceniane, a prawdziwi kawosze posiadają nie tylko swoje ulubione marki, ale również techniki parzenia. Ekspertami w niniejszej powierzchni są oczywiście bariści, dla których wykonywanie kawy więc nie tylko zawód, jednak często również sztuka taż w sobie. Chociaż we prywatnej kuchni musimy radzić sobie sami, a wszystek spośród nas powoduje to coś inaczej.

Palarnia Kawy Kołobrzeg

Jak parzą kawę Polacy?

W najpopularniejszym wydaniu parzenie kawy w własnej kuchni liczy na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni tworzą na wyniki najprostsze do przygotowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana albo i rozpuszczalna jest uważana tak toż, a następnie wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w skóry cukru i mleka. Co dużo wyrafinowane osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, tylko nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed dołączeniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Kołobrzeg

Znaczniejszy stopień wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, a właściwie garnuszki – aluminiowe lub stalowe – będące do parzenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce wydaje się na swobodnej kuchence, nie istnieje obecne urządzenie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój stworzony w kawiarce jest właśnie wysoki w stylu.

Palarnia Kawy Kołobrzeg

Jednak zdecydowanie najlepszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej określają się Polacy, jest skorzystanie ekspresu. Ekspresy do kawy były szybko zresztą popularne i w tokach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od innej pory dobrze się zmieniły – pod każdym względem.

Palarnia Kawy Kołobrzeg

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego rodzaju, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z serii w konkurencji z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a i zdecydowanie ogromniejszymi możliwościami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie sprowadzają się one tylko do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W walkę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na które warto zwrócić uwagę, robiąc zakupu. Obecnie cena ekspresów nie posiada i sporego wydatku dla zwykłego Polaka, natomiast inwestycja w atrakcyjny ekspres do kawy zda się w budowy codziennej satysfakcji z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Kołobrzeg

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments